სინციანის სამედიცინო უნივერსიტეტისა და ქუთაისის უნივერსიტეტის ერთობლივმა ინიციატივამ კონფუცის ინსტიტუტის გახსნასთან დაკავშირებით ჩინეთის საერთაშორისო განათლების ფონდის მხარდაჭერა მოიპოვა.
კონფუცის ინსტიტუტი ქუთაისის უნივერსიტეტში 2021 წლის სექტემბერში გაიხსნება და ქართველ სტუდენტებს მისცემს საშუალებას, შეისწავლონ ჩინური ენა, ჩაერთონ გაცვლით საგანმანათლებლო პროექტებში და ეზიარონ ჩინურ კულტურას.
ჩინეთის საერთაშორისო განათლების ფონდი მზადაა, გამოჰყოს ადამიანური და მატერიალური რესურსი და გაუწიოს ქუთაისის უნივერსიტეტს ტექნიკური დახმარება ინსტიტუტის მუშაობისა და განვითარებისთვის.
ქუთაისის უნივერსიტეტის საერთაშორისო ურთიერთობების სამსახური და ტოპ-მენეჯმენტი მოხარულია, კონფუცის ინსტიტუტის საქმიანობით, ხელი შეუწყოს საქართველოსა და ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკას შორის ეკონომიკური და კულტურული ურთიერთობების გაღრმავებას.

Chinese International Education Foundation approved the joint initiative of Xinjiang Medical University (China) and Kutaisi University (Georgia) to establish UNIK-based Confucius Institute by September 2021.
Confucius Institute will offer UNIK students the possibility to learn Chinese language, participate in the educational exchange programs and get acquainted with the Chinese culture.
Chinese International Education Foundation expresses its readiness to provide Kutaisi University with the material and human resources and offers technical assistance for the successful work of Confucius Institute and its development.
The International Relations Office and top-management of Kutaisi University is pleased to contribute to the deepening of the cultural and economic ties between Georgia and the People’s Republic of China.