ქუთაისის უნივერსიტეტი გლობალური ქსელის BUSINET-ის წევრი გახდა
Businet-ის ქსელი 1987 წელს დაარსდა აშშ-ს, დიდი ბრიტანეთის, ესპანეთის, ბელგიის და ნიდერლანდების უნივერსიტეტების მიერ და მას შემდეგ ემსახურება უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში აკადემიური პროგრამების განვითარებასა და სტუდენტების თუ პერსონალისთვის კვალიფიკაციის ამაღლების შესაძლებლობების გაზრდის მიზანს.
ამ დროისთვის ორგანიზაცია აერთიანებს 113 წევრ უნივერსიტეტს 31 სახელმწიფოდან. აღსანიშნავია, რომ საქართველო პირველი ქვეყანაა ევრაზიის რეგიონში, რომელიც Businet-ის ქსელშია წარმოდგენილი ევროპის უნივერსიტეტისა (თბილისი) და დღეიდან უკვე ქუთაისის უნივერსიტეტის სახით.
თანამშრომლობა ითვალისწინებს ქუთაისის უნივერსიტეტის ჩართულობას Businet-ის მიერ ორგანიზებულ  მასშტაბურ საეთაშორისო ღონისძიებებში, რომელთაგან ორი უკვე ცნობილია. კერძოდ, ქუთაისის უნივერსიტეტის სტუდენტები მიიღებენ მონაწილეობას 22-24 თებერვალს დაგეგმილ საერთაშორისო სტუდენტურ კონფერენციაში, ხოლო 8-11 მარტს ვირტუალური კვირეული გაიმართება უნივერსიტეტის ადმინისტრაციული პერსონალისთვის.
Businet არის საერთაშორისო უმაღლესი საგანმანათლებლო ინსტიტუტების ქსელი (როგორც კერძო, ისე სახელმწიფო უნივერსიტეტები და კოლეჯები), რომლებსაც აქვთ სწავლა-სწავლების პროცესისა და ექსტრაკურიკულარული აქტივობების ინტერნაციონალიზაციის საერთო ხედვა.

The Businet Network was founded in 1987 by universities of the United States, the United Kingdom, Spain, Belgium and the Netherlands and has since served the purpose of developing academic programs in higher education and enhancing the qualifications of students and personnel.
At the time being, the organization has 113 member universities from 31 states. It should be noted that Georgia is the first country in the Eurasian region, which is represented in the Businet network by the European University (Tbilisi) and from now on, Kutaisi University as well.
The cooperation foresees the involvement of Kutaisi University in large-scale international events organized by Businet, two of which are already known. In particular, students of Kutaisi University will take part in the International Student Conference scheduled for February 22-24, and a virtual week for the administrative staff will be held on March 8-11.
Businet is a network of international higher education institutions (both private and public universities and colleges) that have a common vision on the internationalization of the teaching-learning processes and extracurricular activities.