ქუთაისის უნივერსიტეტი GUNI-ის ინოვაციური ქსელის მუდმივი ინსტიტუციური წევრია
მიმდინარე წლის 29 სექტემბრის მონაცემებით, ქუთაისის უნივერსიტეტი GUNi-ის უაღრესად ინოვაციური ქსელის მუდმივი ინსტიტუციური წევრია, რაც ნიშნავს, რომ გაგზავნილი წევრობის განაცხადი უნივერსიტეტისთვის წარმატებული აღმოჩნდა.
GUNi- ს წევრობა ქუთაისის უნივერსიტეტს ცოდნის, ინფორმაციის, მასალების გაცვლისა და უმაღლესი განათლების პოლიტიკის მართვის პრაქტიკისა და საერთაშორისო დღის წესრიგის სხვა ახალი პრაქტიკული  საკითხების გაცნობისთვის ეფექტურ პლატფორმას სთავაზობს და უნივერსიტეტს საშუალებას მისცემს, მჭიდროდ ითანამშრომლოს თანამოაზრე უნივერსიტეტებთან, კვლევით ცენტრებსა და სხვა შესაბამის დაწესებულებებთან, რომლებიც იზიარებენ საზოგადოებაში უმაღლესი განათლების როლის გაღრმავების პასუხისმგებლობას, საზოგადოებრივი სამსახურის, სოციალური პასუხისმგებლობისა და ინოვაციების გზით.
აღსანიშნავია, რომ GUNi 1999 წელს, იუნესკოს მიერ გამართული უმაღლესი განათლების შესახებ პირველი მსოფლიო კონფერენციის შემდეგ შეიქმნა, რათა გაემარტივებინა და გაეკონტროლირებინა მისი ძირითადი გადაწყვეტილებების განხორციელება.
GUNi მხარდაჭერილია იუნესკოსა და კატალონიის საზოგადოებრივი უნივერსიტეტების ასოციაციის მიერ (ACUP), რომელიც მის სამდივნოსა და დირექტორატს 2014 წლიდან მასპინძლობს.
ამჟამად GUNi უმაღლესი განათლების პოლიტიკისა და მენეჯმენტის სფეროში მსოფლიოს ერთ-ერთი წამყვანი ორგანიზაციაა და ამასთან, იგი ძირითადი საცნობარო-საინფორმაციო დაწესებულებაა უმაღლეს განათლებაში 2030 წლის გაეროს მდგრადი განვითარების დღის წესრიგის აღსრულებასთან დაკავშირებით.
GUNi უმაღლესი სასწავლებლების, იუნესკოს თავმჯდომარეებისა და კვლევითი ცენტრების ჩათვლით 80 ქვეყნიდან 250 წევრს აერთიანებს.

Kutaisi University is a permanent institutional member of a network of highly innovative members especially interested in the social commitment of higher education.
The membership application submitted to the Global University Network of Innovation (GUNi) was successful! As of September 29, 2021, Kutaisi University is a permanent institutional member of a network of highly innovative members especially interested in the social commitment of higher education.
GUNi was created in 1999 after the first UNESCO World Conference on Higher Education held by UNESCO to follow up and facilitate the implementation of its main decisions. It is supported by UNESCO and the Catalan Association of Public Universities (ACUP), which hosts its secretariat and presidency since 2014.
Today, GUNi is one of the world-leading think tanks on higher education policy and management and is a reference institution in the implementation of the 2030 Agenda and the SDGs in higher education.
It currently gathers 250 members from 80 countries, including higher education institutions, UNESCO Chairs, and research centers.
GUNi membership offers Kutaisi University an effective platform for exchanging knowledge, information, materials, as well as for staying up to date with regard to higher education policy managing practices and other practical emerging issues on the international agenda.
Kutaisi University hopes that GUNi membership will allow the institution to work closely with like-minded universities, research centers, and other relevant institutions that share an objective of fostering the role of higher education in society through public service, relevance, social responsibility, and innovation.