“ევროპის დღეები 2023“ -ის ფარგლებში ქუთაისის უნივერსიტეტის ღია სივრცეში საინფორმაციო-ინტელექტუალური შეხვედრა მოეწყო. ღონისძიება ნატოსა და ევროკავშირის საინფორმაციო ცენტრის ორგანიზებით გაიმართა.
შეხვედრაზე წარმოდგენილი იყო პარტნიორი ორგანიზაციების კუთხეები, რომლებიც ახალგაზრდებს მოხალისეობას და სხვადასხვა პროექტში ჩართვას სთავაზობენ.
ღონისძიების ფარგლებში ასევე, საქართველო-ევროკავშირის პარტნიორობის შესახებ გაიმართა პრეზენტაცია, ისაუბრეს საქართველოს ევროპულ მომავალზე და ევროკავშირის მხრიდან საქართველოს დაფინანსებაზე. გარდა ამისა, გაიმართა საქართველოში მოხალისეობის პირველი ვებპლატფორმის Volunteer.ge-ს პრეზენტაცია.
ღონისძიებაზე სიტყვით გამოვიდა ქუთაისის უნივერსიტეტის რექტორი გოჩა თუთბერიძე, რომელმაც ევროკავშირის მიერ დაფინანსებულ პროექტებზე გააკეთა აქცენტი:
“30 წელზე მეტია, ევროკავშირი საქართველოს პარტნიორია. ჩვენს ქვეყანაში განხორციელებული უამრავი პროექტი სწორედ ევროკავშირის მიერ არის დაფინანსებული, იქნება ეს კულტურული, სამართალდაცვის თუ სხვა ტიპის პროექტები. არ არსებობს დარგი, რომლის განვითარებაშიც ევროკავშირი საქართველოს არ ეხმარება. ეს ორგანიზაცია გვერდით გვიდგას, რათა განვამტკიცოთ ჩვენი დამოუკიდებლობა და ვეზიაროთ ევროპულ ღირებულებებს. მადლობა ნატოსა და ევროკავშირის საინფორმაციო ცენტრს იმისთვის, რომ აღნიშნული ღონისძიების მოსაწყობად ჩვენი სივრცე შეარჩია”, – აცხადებს ქუთაისის უნივერსიტეტის რექტორი გოჩა თუთბერიძე.
ნატოსა და ევროკავშირის საინფორმაციო ცენტრის წარმომადგენელმა იმერეთის რეგიონში მარიკა ვაჭარაძემ ევროპის დღეების ფარგლებში დაგეგმილი აქტივობები შეაჯამა და ცენტრის მიერ ორგანიზებულ ღონისძიებებზე ისაუბრა.
გარდა ამისა, მოეწყო ვიქტორინა, მსურველებს ევროკავშირის შესახებ დასმულ კითხვებზე მოუწიათ პასუხების გაცემა. სწორი პასუხების ავტორებს სამახსოვრო საჩუქრები გადაეცათ.
ღონისძიებაზე ასევე გამოფენილი იყო ხონის #1 საჯარო სკოლის მოსწავლეების მიერ “ევროპის დღეები 2023”-ის ფარგლებში შექმნილი ნახატები.

As part of “Europe Days 2023,” an information-intellectual meeting was organized in the open space of Kutaisi University. The event was organized by the NATO and EU Information Center.
During the meeting, the partner organizations that offer young people volunteering and involvement in various projects were presented.
Within the framework of the event, a presentation was also held about the Georgia-EU partnership. They discussed the European future of Georgia and the financing of Georgia from the EU side. Additionally, the presentation of Volunteer.ge, the first web platform for volunteering in Georgia, was held.
The rector of Kutaisi University, Gocha Tutberidze, made a speech at the event, emphasizing the projects financed by the European Union:
“The European Union has been a partner of Georgia for over 30 years. Many projects implemented in our country are financed by the European Union, whether they are cultural, law enforcement, or other types of projects. There is no field in which the European Union does not help Georgia. This organization stands by us to strengthen our independence and lets us share European values. Thanks to the NATO and EU Information Center for choosing our space to host the mentioned event,” said Kutaisi University Rector Gocha Tutberidze.
Marika Vacharadze, the representative of the NATO and EU Information Center in the Imereti region, summarized the activities planned for Europe Days and spoke about the events organized by the center.
Additionally, a quiz was organized where participants had to answer questions about the European Union. Souvenirs were given to authors of correct answers.
Paintings created by pupils of Khoni #1 public school within the framework of “Europe Days 2023” were also exhibited at the event.