ევროკავშირის “TEMPUS” პროგრამის “Cruise-T” პროექტის ფარგლებში ქუთაისის უნივერსიტეტის 4 წარმომადგენელი ესწრებოდა ტრეინინგ–სემინარებს, რომლებიც გასულ კვირას (2016 წლის 2–8 აპრილი) ჩატარდა ქ. ბოლცანოში. ტრეინინგ–სემინარები დაყოფილი იყო 3 სექციად შემდეგი თემატიკის მიხედვით:
- დანიშნულების ადგილის (დესტინაციის) მენეჯმენტი და პროდუქტის განვითარება (ესწრებოდნენ ლელა ქელბაქიანი – ქუთაისის უნივერსიტეტის დამფუძნებელი და ელგუჯა დეისაძე – ქუ–ის ასისტენტ პროფესორი)
- სტუმარმასპინძლობა და სასტუმროების მენეჯმენტი (გიორგი ჭუმბურიძე – მოწვეული სპეციალისტი)
- მწვანე & სოფლის ტურიზმი (ნინო ხაზარაძე – ქუ–ის ასოცირებული პროფესორი).
EURAC კვლევით ცენტრში ჩატარებული ტრეინინგების დასრულების შემდეგ მონაწილეებს ჰქონდათ შესაძლებლობა განეხორცილებინათ ე.წ. “საველე კვლევები”. მათ დაათვალიერეს სამხრეთ ტიროლის უმშვენიერესი მთიანი რეგიონის სხვადასხვა ტურისტული დანიშნულების ადგილები.
ბოლცანოს შეხვედრების ბოლო დღე დაეთმო მომავალი გეგმების განხილვას – თუ როგორ გამოიყენებენ პარტნიორი უნივერსიტეტები იტალიაში მიღებულ ცოდნას და გამოცდილებას ტურისტული საკონსულტაციო მომსახურების გაწევის დროს “Cruise-T“ პროექტით დაფუძნებული კომპეტენციის ცენტრების ფარგლებში.

Training of Trainers (ToT) in Bolzano (The Province of South Tirol in Northern Italy)
Within the framework of European TEMPUS Programme “Cruise-T” project 4 representatives of Kutaisi University participated in the training-workshops held in Bolzano last week (April 2-8, 2016). The training-workshops were  divided into 3 sections according to the following thematic areas:
1. Destination Management and Product Development (attended by Lela Kelbakiani – founder of the Kutaisi University and Elguja Deisadze – assistant professor of KU)
2. Hospitality and Hotel Management (Attended by George Tchumburidze – invited specialist)
3. Green & Rural Tourism (Attended by Nino Khazaradze – associate professor of KU)
After completing onsite trainings that were held in EURAC Research Center the trainees had an opportunity to conduct typical site visits (so called field researches) to different tourism destinations of beautiful mountainous province of South Tirol.
The final day of Bolzano meetings was devoted to the discussions of future plans – how Cruise-T project partner universities will use the knowledge and experience gained in Italy in their tourism consultancy services under the framework of the Competence Centers (CCs) established by the project.