ქუთაისის უნივერსიტეტი აქტიურადაა ჩართული ევროკავშირის მიერ დაფინანსებულ სამ მოქმედ პროექტში, რომელთა შორის ერთ-ერთი გახლავთ ევროკავშირის საგრანტო პროგრამა ERASMUS+ – ის პროექტი ,,კურიკულუმის რეფორმა სამოქალაქო განათლებისა და დემოკრატიის პრინციპების ხელშეწყობისათვის ისრაელსა და საქართველოში\” (CURE) . პროექტი ემსახურება ქუთაისის უნივერსიტეტის მჭიდრო კავშირს საჯარო სკოლის მასწავლებლებთან და საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებას დემოკრატიული განათლებისა და პრინციპების მიმართ.
ამ პროგრამის ფარგლებში შეიქმნა ორდღიანი ტრენინგ-მოდული „განათლება დემოკრატიული მოქალაქეობისათვის“ ,რომელიც შეიმუშავა ჩვენმა პარტნიორმა – ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტმა, რომლის მიხედვითაც ხელმძღვანელობს CURE პროექტის პარტნიორი ყველა დანარჩენი ქართული უნივერსიტეტი თავიანთ სამიზნე რეგიონებში: თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ქუთაისის უნივერსიტეტი.
ტრენინგ- მოდულის თემებია:
- დემოკრატიული მოქალაქეობა;
- ადამიანის, ბავშვთა და მასწავლებელთა პროფესიული უფლებები;
- განათლება დემოკრატიული მოქალაქეობისათვის და სკოლის როლი დემოკრატიული ღირებულებების განვითარებაში.
ტრენინგის მიზანი გახლავთ:
- მონაწილეებმა გააცნობიერონ სკოლისა და მასწავლებლის როლი მოსწავლეებში „დემოკრატიული მოქალაქეობის“ კომპეტენციების განვითარებისთვის;
- მონაწილეები გაეცნონ დემოკრატიული მოქალაქეობის კომპეტენციების განვითარების ხელშემწყობ მიდგომებს და შეძლონ მათი პრაქტიკაში გამოყენება.
პროექტის ფარგლებში ქუთაისის უნივერსიტეტის წარმომადგენლებმა: თინათინ მეფარიშვილმა, ნინო ხაზარაძემ და გაგა ჩიხლაძემ ტრენინგები ჩაატარეს შემდეგ სკოლებში:
- ზუგდიდის მე-9 საჯარო სკოლა, 13-14 აპრილი. მონაწილება მიიღო 26-მა პედაგოგმა.
- ბაღდათის რაიონის სოფელ წითელხევის პირველი საჯარო სკოლა, 27-28 აპრილი. მონაწილეობა მიიღო 17-მა პედაგოგმა.
- ვანის რაიონის პირველი საჯარო სკოლა, 15-16 მაისი. მონაწილეობა მიიღო 21-მა პედაგოგმა.
- მაღლაკის პირველი საჯარო სკოლა, 6-7 ივნისი. მონაწილეობა მიიღო 23 პედაგოგმა.
პროექტის მიმდინარეობის ამ ეტაპზე სულ გადამზადებულია 87 მასწავლებელი.
მუშაობის პერიოდში აღინიშნა, როგორც ტრენინგ-კურსების ჩატარების ორგანიზებისა და მოტივაციის მაღალი დონე, ასევე მასწავლებლების განსაკუთრებული ინტერესი და აქტიურობა. თითოეულმა მათგანმა ერთსულოვნად გამოხატეს სურვილი და მზაობა შემდგომი თანამშრომლობისა.
უახლოეს მომავალში დაგეგმილია ტრენინგ-სემინარები ნახშირღელის პირველ საჯარო და ქუთაისის 26-ე საჯარო სკოლებში.
საერთაშორისო პროექტებში აქტიური ჩართულობა ერთ-ერთი ძირითადი პრიორიტეტია ქუთაისის უნივერსიტეტისათვის, რაზეც სათანადო აქცენტია გაკეთებული უნივერსიტეტის განვითარების სტრატეგიულ გეგმაში, რომელიც სხვა ძირითად მიმართულებებთან ერთად ითვალისწინებს საერთაშორისო ორგანიზაციების მიერ დაფინანსებულ კვლევით პროექტებში ჩართულ სტუდენტთა და თანამშრომელთა რაოდენობის დინამიურ ზრდას.
ევროკავშირის საგრანტო პროგრამა ERASMUS+ – ის პროექტი ,,კურიკულუმის რეფორმა სამოქალაქო განათლებისა და დემოკრატიის პრინციპების ხელშეწყობისათვის ისრაელსა და საქართველოში\” (CURE) ამის ერთ-ერთი დასტურია.

Kutaisi University for the Democratic Citizenship
Kutaisi University is actively involved in three EU-funded projects, one of them is the EU grant program ERASMUS + project ” CURE. The project helps Kutaisi University to help the close connection to the school teachers and to rise public awareness of democratic education.
Within the framework of the project was formed a two-day training-module ,,education for democratic citizenship ‘’. This training-module was developed by our partner – Ilia State University. This training-module is used by all partner Georgian universities:
1. Ivane Javakhishvili Tbilisi Stete University
2. LLC “Kutaisi University”
3. Samtskhe-Javakheti State University
4. Batumi Shota Rustaveli State University
The issues of training-module are:
• Democratic zitizenship
• Professional rights of people, children and teachers;
• Education for democratic citizenship and the role of school in the development of democratic values;
The aim of the training is:
Participants should understand the role of school and teacher in developing students’ competencies in “democratic citizenship”;
Participants will be introduced to the approaches that contribute to the development of democratic citizenship competencies and they will be able to apply them in practice.
Training was held by the representatives of Kutaisi University: Tinatin Meparishvili, Gaga Chikhladze and Nino Khazaradze. Trainings were held in Zugdidi, Vani, Baghdati, Maghlaki. 87 teachers were trained.
During the work, the high level of organization of the training courses and the high level of motivation was noted, as well as the special interest and activity of the teachers. Each of them unanimously expressed their desire and readiness for further cooperation.
In the nearest future it is planned to be held such kind of trainings at the 26th public school of Kutaisi and first public school of Nakhshirghele.
Active participation in the international projects is one of the main priorities of the Kutaisi University, this priority is properly highlighted in the strategic action plan. According to this plan the number of students and staff involved in the international projects should rise. The CURE project is one of the evidences of this aim.