„ERASMUS +“ საერთაშორისო პროგრამის “CURE” პროექტის ფარგლებში მიმდინარე წლის 29-30 ივნისს შპს ქუთაისის უნივერსიტეტს ორი დღით ეწვევა ზალცბურგის უნივერსიტეტის პროფესორი და დოქტორი ჟან-ლუკ პატრი. იგი ინგლისურ ენაზე ჩაატარებს ორდღიან ინტენსიურ ტრენინგ-სემინარს სწავლა-სწავლების თანამედროვე მეთოდის „ცოდნა და ღირებულებითი განათლების“ შესახებ (ინგლ. Value and Knowledge Education; შემოკლ. VaKE), რომლის ავტორი თავად ავსტრიელი ექსპერტი გახლავთ.
ორდღიანი ტრენინგ-სემინარი შედგება შემდეგი გრაფიკით:
- პირველი დღე , 29 ივნისი. 14:00 სთ – 17:00 სთ.
- მეორე დღე, 30 ივნისი. 11:00 სთ- 13:00 სთ.
პირველ დღეს ავსტრიელი ექსპერტი შესავალი თეორიული ნაწილის ახსნის შემდეგ განიხილავს ერთ-ერთ დილემას სამოქალაქო განათლების თემატიკაზე, ხოლო მეორე დღე სრულიად დაეთმობა დილემას, რომლის თემატიკა ბიზნესთან იქნება დაკავშირებული.
ორივე განსახილველი დილემა წინასწარ შეგიძლიათ იხილოთ შემდეგ ბმულზე.
შპს ქუთაისის უნივერსიტეტის პროფესორ-მასწავლებლების გარდა აღნიშნულ ტრენინგ-სემინარზე მოწვეულნი არიან აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სპეციალისტები და ქუთაისის რამდენიმე საჯარო საშუალო სკოლის მასწავლებელი.

On June 29-30 within the framework of the international “ CURE ”project, Professor of Salzburg University Jean-Luc Patry will visit Kutaisi University for two days. He will conduct a two-day intensive training-seminar in English on the modern method of teaching-learning “Knowledge and Valuable Education”. VaKE as a tool was developed by Jean-Luc Patry, a professor at the University of Salzburg.
The two-day training seminar will be carried out according to the following schedule:
- First day, June 29th. 14:00 – 17:00
- Second day, June 30th. 11:00 – 13:00
On the first day, the Austrian expert will discuss one of the dilemmas on the topic of civic education after explaining the introductory theoretical part, and on the second day, he will fully devote himself to the dilemma related to business.
With the professors and teachers of Kutaisi University, the training seminar will be attended by specialists of Akaki Tsereteli State University and teachers of several public schools in Kutaisi.