2018 წლის 13 –დან 28 ივნისამდე საქართველოში Erasmus + ოფისის წარმომადგენელმა ლიკა ღლონტმა განახორციელა პროექტის მიმდინარეობის საველე მონიტორინგი. ვიზიტმა აჩვენა, რომ აღნიშნულ სფეროში განხორციელდა პროგრესი და პროექტის მონაწილეების საქმიანობა დადებითად შეფასდა.
“გვინდა მადლობა გადავუხადო გორდონის აკადემიური განათლების კოლეჯის(ისრაეილი), ქუთაისის უნივერსიტეტის, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის, შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტის და თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის წარმომადგენლებს დისკუსიებსა პროექტის განხორციელების პროცესში მათ მიერ შეტანილი წვლილისა და დათმობილი დროისთვის.”–წერს თავის ანგარიშში პროგრამის მენეჯერი როისინი (RÓISÍN MC CABE).
აღსანიშნავია, რომ ტრენინგი “განათლება დემოკრატიული მოქალაქეობისათვის” რომელიც შედგება ოთხი თემატური ბლოკისგან: ა) დემოკრატიული მოქალაქეობა და ადამიანის უფლებები; ბ) სამოქალაქო ცნობიერების ფორმირება და პირადობის სხვადასხვა დონე; გ) ტოლერანტობა და ურთიერთობა მრავალფეროვან გარემოში და დ) კონფლიქტი და მშვიდობის მშენებლობა აღნიშნული პროექტის ფარგლებში შემუშავდა და მოხდა მისი ნაწილობრივ პილოტირება, რის შემდეგაც განხორციელდა სასწავლო კურსები მოქმედი მასწავლებლების გადასამზადებლად. პარტნიორი უნივერსიტეტები საქართველოს სხვადასხვა რეგიონებში ახორციელებენ ამ ტრენინგებს. იმერეთში კი ქუთაისის უნივერსიტეტის წარმომადგენლმა ტრენერებმა, რომლებმაც გაიარეს სპეციალურად მათთვის შემუშავებული ტრენინგები, სადაც ძირითადი ყურადღება გამახვილდა ახალი სწავლების მეთოდების ცოდნასა და უნარებზე, პროექტის ფარგლებში დასავლეთ საქართველოს კერძოდ იმერეთის რეგიონის სკოლის მასწავლებლებს 10მდე ტრენინგი ჩაუტარეს , ჯამში კი 100მდე მონაწილეს.

Positive Mid-term Evaluation of the “CURE” Project
From June 13 to 28, 2018, Lika Glonti, the representative of the Erasmus + office in Georgia, carried out field monitoring of the project. The visit showed that progress has been made in this area and the activities of the project participants have been positively assessed.
“We would like to thank the staff of Gordon Academic College of Education (Israel), Kutaisi University, Ilia State University, Shota Rustaveli State University and Tbilisi State University for their contribution and time in the project implementation process,” the program manager – wrote Rossini (RÓISÍN MC CABE) in the report.
It should be noted that the training “Education for Democratic Citizenship” consists of four blocks:
• Democratic citizenship and human rights;
• Formation of civic consciousness and different levels of identity;
• Tolerance and relationship in a diverse environment;
• Conflict and building of peace.
Within the framework of this project, it was partially piloted, followed by training courses for retraining current teachers. Partner universities conduct these trainings in different regions of Georgia.
In Imereti, the trainers representing Kutaisi University, who took part in the specially designed trainings for them, trained teachers from 10 schools(about 100 participants).  The main focus of the training was the knowledge and skills of new teaching methods.