პროექტისთვის “უნივერსიტეტების როლი რეგიონალურ განვითრებაში” მონაწილეების შერჩევას იწყება
ქუთაისის უნივერსიტეტი 10 ქართულ და 4 ევროპულ უნივერსიტეტთან ერთად მონაწილეობს პროექტში “უნივერსიტეტების როლი რეგიონალურ განვითრებაში” – “RURD” – Role of Universities in Regional Development.
პროექტის ფარგლებში განხორციელდება რამდენიმე ვიზიტი შესაბამის ევროპულ და ქართულ უნივერსიტეტებში. სატრენინგო თემატიკა იქნება: უნივერსიტეტი მენეჯმენტის სტრუქტურა, რეგიონაური უნივერსიტეტების როლი რეგიონის განვითარებაში, ადგილობრივი თვითმმართველობისა და რეგიონალური უნივერსიტეტების თანამშრომლობა, უნივერსიტეტის მისიის, სტრატეგიის დახვეწა, მოდიფიცირება და სვოტ ანალიზი.
აღნიშნული ტრენინგების გავლის შემდეგ, მკვლევარებმა და ადმინიტრაციულმა პერსონალმა, რომლებიც ჩართულები იქნებიან პროექტის ამა თუ იმ ეტაპზე, ადგილობრივ დონეზე უნდა განახორციელონ კლვევა, რომლის შედეგადაც მოდიფიცირდება მონაწილე უნივერსიტეტების მისია, ხედვა, სტრატეგიული განვითარების ნიშნულები. ამასთან, შეიქმნება მუდმივმოქმედი, საკონსულტაციო და თანამშრომლობითი ხასიათის ორგანო – რექტორთა კონფერენცია, რომელიც შეიკრიბება პერიოდულად. ასევე, იგეგმება LLL კურსის შექმნა, რომლის გაიდლაინიც ყველა ჩართული უნივერსიტეტისთვის იქნება ხელმისაწვდომი .
პროგრამაში მონაწილეობის მსურველ ქუთაისის უნივერსიტეტის აკადემიურ და ადმინისტრაციულ პერსონალს მოეთხოვება ინგლისური ენის ცოდნა, კვლევებში მონაწილეობის გამოცდილება ( საკვლევი/სამუშაო სფერო – რეგიონის მდგრადი განვითარება და მისი სტრატეგიული ნიშნულები, უნივერსიტეტის საქმიანობა, მენეჯმენტი, ხარისხის კონტროლი, თანამშრომლობა ადგლიბრივ თვითმმართველობასთან, ინსტიტუციური ინტერნაციონალიზაციის მიდგომები ) და მზაობა, საჭიროებისამებრ ჩაერთოს პროექტის ნებისმიერ ეტაპზე, რაც გულისხმობს პროექტის სატრენინგო, კვლევით, სწავლების და შედეგების გავრცელების პერიოდებს. იქედან გამომდინარე, რომ პროექტის შედეგები პირადპირ აისახება უნივერისტეტის განვითარებაზე, ვეცდებით, რომ სხვადასხვა ეტაპზე ჩართული იყოს პირთა ფართო წრე, შესაბამისი მიმართულებით.

Kutaisi University together with 10 Georgian and 4 European universities participating in the project “RURD” – Role of Universities in Regional Development.
Within the framework of the project, several visits will be made to the relevant European and Georgian universities. The training topics will be: Management Structure of Universities, the Role of Regional Universities in Regional Development, Cooperation examples between Local Self-Government bodies and Regional Universities, Modification and clarification of University Mission, Strategy and SWOT Analysis.
After undergoing these trainings, researchers and administrative staff who will be involved in project should carry out a survey at the local level, which will modify the mission, vision and strategic development indicators of the participating universities.
In addition, within the project is planned establish a body – conference of rectors, which will be convened periodically. It is also planned to create an LLL course, the guideline of which will be available to all involved universities.
The demand for academic and administrative staff participation in the program are:
- English language skills,
- Research experience (topics – the region’s sustainable development and its strategic benchmarks, university activities, management, quality control, cooperation with local self-government, internationalization.)
- Readiness, if necessary, to get involved in the project at any stage of the project which includes training, research, teaching and dissemination of the results of the periods.