2023-2024 აკადმიური წლის გაზაფხულის სემესტრის დასკვნითი გამოცდები სოციალურ მეცნიერებათა, ბიზნესისა და სამართლის ფაკულტეტის სტუდენტებისთვის 24 ივნისს ხოლო ერთსაფეხურიანი დიპომირებული მედიკოსის სტუდენტებისთვის 8 ივლისს დაიწყება.
ქუთაისის უნივერსიტეტის საგამოცდო ცენტრის ხელმძღვანელმა საგამოცდო ადმინისტრირების წესის შესახებ ცენტრის დამკვირვებლებთან სამუშაო შეხვედრა გამართა.
ცენტრის ხელმძღვანელმა საგამოცდო პროცესის ეფექტურად წარმართვისათვის ცენტრის ფუნქციებზე, დამკვირვებლისა და სტუდენტის უფლება-მოვალეობებზე ისაუბრა.

On June 24, the final exams of the spring semester begin at Kutaisi University
The final exams for the spring semester of the 2023-2024 academic year will begin on June 24 for students of the Faculty of Social Sciences, Business and Law, and on July 8 for students of Faculty of Medicine.
The head of the examination center of Kutaisi University held a working meeting with the observers of the center on the rules of examination administration.
The head of the center spoke about the functions of the center, the rights and duties of the observer and the student for the effective management of the examination process.
At the meeting, the procedures for conducting exams, existing practices and challenges were discussed.